Skip to content

19 Tanglewood DriveTitusville, NJ 08560

Built 1993

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Jul 22, 1997

Property Information

Block93.01
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage5,488
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
28%
Improvement Value:$765,600
72%
Total Assessment$1,057,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,388+3.3%
2024$32,320-0.1%
2023$32,352+2.5%
2022$31,569+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$665,000
DeedBook 3229, Page 77

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 27410, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1993