Skip to content

1 Brookside DrTitusville, NJ 08560

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2019

Property Information

Block93.01
Lot60
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,675
Acreage4.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,900
35%
Improvement Value:$575,100
65%
Total Assessment$880,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,782+3.3%
2024$26,893-2.2%
2023$27,488+2.5%
2022$26,823+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$707,747
DeedBook 3786, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 2000