Skip to content

24 Tanglewood DriveTitusville, NJ 08560

Built 1994

Last Sale Price
$788,801
Last Sale Date
Jun 8, 1994

Property Information

Block93.02
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class19
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage5,659
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,800
28%
Improvement Value:$683,600
72%
Total Assessment$946,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,878+3.3%
2024$28,922-0.1%
2023$28,950+2.5%
2022$28,250+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$788,801
DeedBook 2833, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1994