Skip to content

8 Brookside DrTitusville, NJ 08560

Built 1998

Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
Feb 20, 2015

Property Information

Block93.04
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG/POOL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,446
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,000
36%
Improvement Value:$480,000
64%
Total Assessment$752,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,741+3.3%
2024$22,981+5.9%
2023$21,704+2.5%
2022$21,179+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$910,000

From:

To:

Sq Ft4,446DeedBook 6214, Page 403Recorded3/17/2015

Property Sale

Sale
$730,000
DeedBook 6129, Page 570

Property Sale

Sale
$758,501
DeedBook 3488, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1998