Skip to content

23 Todd Ridge RdTitusville, NJ 08560

Built 2003

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Feb 28, 2011

Property Information

Block93.04
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class20
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage5,805
Acreage2.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,400
31%
Improvement Value:$665,300
69%
Total Assessment$964,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,456+3.3%
2024$29,481-0.1%
2023$29,510+2.5%
2022$28,796+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$925,000
DeedBook 6097, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$213,600
DeedBook 3822, Page 104