Skip to content

12 Todd Ridge RdTitusville, NJ 08560

Built 2001

Last Sale Price
$684,500
Last Sale Date
Feb 28, 2001

Property Information

Block93
Lot18.05
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,921
Acreage2.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,100
33%
Improvement Value:$538,900
67%
Total Assessment$799,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,224+3.3%
2024$24,417-0.1%
2023$24,441+2.5%
2022$23,850+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$684,500
DeedBook 4013, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 2001