Skip to content

8 Keithwood CourtTitusville, NJ 08560

Built 2003

Last Sale Price
$970,000
Last Sale Date
May 15, 2020

Property Information

Block93
Lot18.09
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class20
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage5,418
Acreage2.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
28%
Improvement Value:$727,100
72%
Total Assessment$1,003,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,693+3.3%
2024$30,679-0.1%
2023$30,709+2.5%
2022$29,966+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$970,000
Sq Ft5,418DeedBook 6406, Page 708Recorded6/18/2020

Property Sale

Sale
$1,270,000

From:

To:

Sq Ft5,418DeedBook 6194, Page 1825Recorded6/11/2014

Property Sale

Sale
$1,375,000
DeedBook 4824, Page 40

Property Sale

Sale
$1,525,000
DeedBook 4537, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$220,900
DeedBook 3854, Page 94