Skip to content

26 Todd Ridge RdTitusville, NJ 08560

Built 2000

Last Sale Price
$756,554
Last Sale Date
Aug 4, 2000

Property Information

Block93
Lot18.13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG/POOL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,783
Acreage3.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,000
35%
Improvement Value:$554,200
65%
Total Assessment$855,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,999+3.3%
2024$26,135-0.1%
2023$26,161+2.5%
2022$25,528+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$756,554
DeedBook 3891, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 2000