Skip to content

22 Brookside DrTitusville, NJ 08560

Built 1998

Last Sale Price
$849,000
Last Sale Date
Jun 2, 2014

Property Information

Block93
Lot18.15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,716
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
40%
Improvement Value:$495,000
60%
Total Assessment$825,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,045+3.3%
2024$25,212-3.2%
2023$26,050+2.5%
2022$25,420+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$849,000

From:

To:

Sq Ft4,716DeedBook 6194, Page 1634Recorded6/10/2014

Property Sale

Sale
$940,000
DeedBook 4739, Page 88

Property Sale

Sale
$685,669
DeedBook 3414, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1998