Skip to content

115 Nursery RdTitusville, NJ 08560

Built 1950

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Nov 13, 1987

Property Information

Block93
Lot27.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class51
Description1SF-2FAM
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,899
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,200
64%
Improvement Value:$153,000
36%
Total Assessment$421,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,297+3.3%
2024$12,872+5.0%
2023$12,254+2.5%
2022$11,958+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 2421, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1950