Skip to content

218-230 Wash Cross Penn(Block 93 Lot 3.03)Titusville, NJ 08560

Built 1800
Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2018

Property Information

Block93
Lot3.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class20
Description2-2SF 3UG 7OB
Dwellings1
Zoning2ZON
Sq Footage4,136
Acreage8.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,600
27%
Improvement Value:$1,060,000
73%
Total Assessment$1,442,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,543+3.3%
2024$44,086-15.4%
2023$52,092+2.5%
2022$50,832+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1800