Skip to content

97 Nursery RdTitusville, NJ 08560

Built 1969

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 14, 2020

Property Information

Block93
Lot37.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,897
Acreage1.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,700
39%
Improvement Value:$345,300
61%
Total Assessment$565,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,837+3.3%
2024$17,266+2.9%
2023$16,779+2.5%
2022$16,373+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft3,897DeedBook 6412, Page 1483Recorded9/3/2020

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 5083, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1969