Skip to content

10 Pond View LaneTitusville, NJ 08560

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2017

Property Information

Block93
Lot49.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,795
Acreage2.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,800
32%
Improvement Value:$628,100
68%
Total Assessment$929,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,357+3.3%
2024$28,418-0.1%
2023$28,446+2.5%
2022$27,758+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$880,000

From:

To:

Sq Ft4,795DeedBook 6256, Page 633Recorded7/21/2016

Property Sale

Sale
$995,000
DeedBook 4828, Page 182

Property Sale

Sale
$752,734
DeedBook 2969, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1995