Skip to content

6 Pond View LaneTitusville, NJ 08560

Built 1995

Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block93
Lot49.05
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,646
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
36%
Improvement Value:$525,500
64%
Total Assessment$817,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,808+3.3%
2024$24,983+2.7%
2023$24,319+2.5%
2022$23,731-11.2%
Property History

Property Sale

Sale
$960,000
Sq Ft4,646DeedBook 6460, Page 669Recorded10/13/2021

Property Sale

Sale
$1,087,500
DeedBook 5059, Page 55

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 2960, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1995