Skip to content

12 Tanglewood DriveTitusville, NJ 08560

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2019

Property Information

Block93
Lot7.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG/POOL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,412
Acreage2.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,800
33%
Improvement Value:$581,600
67%
Total Assessment$864,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,289+4.9%
2024$26,013-0.1%
2023$26,038+2.5%
2022$25,408+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$585,013
DeedBook 3057, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1996