Skip to content

12 Old Wash Cross Penn RdTitusville, NJ 08560

Built 1991

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
May 6, 1992

Property Information

Block95
Lot8.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,290
Acreage2.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,500
58%
Improvement Value:$195,300
42%
Total Assessment$464,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,674+3.3%
2024$14,204-0.1%
2023$14,218+5.9%
2022$13,427+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 2600, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1991