Skip to content

1168 Bear Tavern RdTitusville, NJ 08560

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2017

Property Information

Block95
Lot9.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,109
Acreage5.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$381,000
52%
Improvement Value:$348,000
48%
Total Assessment$729,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,015+5.3%
2024$21,850-0.1%
2023$21,872+2.5%
2022$21,343+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 6109, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5450, Page 269