Skip to content

406 Wash Cross Penn RdTitusville, NJ 08560

Built 1948

Last Sale Price
$436,500
Last Sale Date
Jun 26, 2017

Property Information

Block98.01
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG POL 1OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,498
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,800
48%
Improvement Value:$186,000
52%
Total Assessment$356,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,264+3.3%
2024$10,904-0.1%
2023$10,915+4.2%
2022$10,471+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$436,500

From:

To:

Sq Ft2,498DeedBook 6292, Page 1781Recorded7/18/2017

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 3841, Page 168

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 2381, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 1948