Skip to content

402 Wash Cross Penn RdTitusville, NJ 08560

Built 1959

Last Sale Price
$423,000
Last Sale Date
Nov 4, 2021

Property Information

Block98.01
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SB 2AG 1OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,563
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,400
50%
Improvement Value:$167,500
50%
Total Assessment$335,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,604+3.3%
2024$10,265-0.1%
2023$10,275+2.5%
2022$10,027+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$423,000
Sq Ft1,563DeedBook 6468, Page 927Recorded12/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 1959