Skip to content

1181 Bear Tavern RdTitusville, NJ 08560

Built 1967

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jun 19, 2017

Property Information

Block98.01
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class18
Description1.5SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,870
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,600
39%
Improvement Value:$280,900
61%
Total Assessment$460,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,538+3.3%
2024$14,073-0.1%
2023$14,087+2.5%
2022$13,746+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,870DeedBook 6290, Page 1740Recorded6/29/2017

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,870DeedBook 6222, Page 1467Recorded7/9/2015

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 4807, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1967