Skip to content

12 Fabrow DriveTitusville, NJ 08560

Built 1969

Last Sale Price
$436,000
Last Sale Date
Apr 17, 2018

Property Information

Block98.01
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,238
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,000
55%
Improvement Value:$197,500
45%
Total Assessment$438,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,843+3.3%
2024$13,401-0.1%
2023$13,414+2.5%
2022$13,089+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$436,000

From:

To:

Sq Ft2,238DeedBook 6324, Page 513Recorded4/25/2018

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 2779, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1969