Skip to content

410 Wash Cross Penn RdTitusville, NJ 08560

Built 1959

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Oct 30, 1991

Property Information

Block98.01
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG 1OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,975
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,800
46%
Improvement Value:$204,200
54%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,839+3.3%
2024$11,460-5.7%
2023$12,147+2.5%
2022$11,853+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 2583, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1959