Skip to content

5 Winding Brook WayTitusville, NJ 08560

Built 2013

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Sep 12, 2013

Property Information

Block98
Lot2.08
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,344
Acreage1.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,600
26%
Improvement Value:$546,700
74%
Total Assessment$740,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,807+4.2%
2024$22,850-0.1%
2023$22,872+2.5%
2022$22,319+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft4,344DeedBook 6179, Page 424Recorded9/23/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

SaleMulti
$540,000
DeedBook 6140, Page 831