Skip to content

1159 Bear Tavern RdTitusville, NJ 08560

Built 1975

Last Sale Price
$144,160
Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block98
Lot3.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,306
Acreage1.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,900
51%
Improvement Value:$264,100
49%
Total Assessment$535,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,890+3.3%
2024$16,350-0.1%
2023$16,366-11.5%
2022$18,498+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$144,160
Sq Ft3,306DeedBook 6538, Page 76Recorded10/17/2023

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft3,306DeedBook 6415, Page 288Recorded9/24/2020

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 3511, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1975