Skip to content

8 Forrest Edge DriveTitusville, NJ 08560

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 1995

Property Information

Block99.01
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG POOL
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,795
Acreage2.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,800
54%
Improvement Value:$245,200
46%
Total Assessment$538,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,985+3.3%
2024$16,441-9.5%
2023$18,167+2.5%
2022$17,728+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$162,500
DeedBook 2599, Page 495

Property Sale

SaleMulti
$510,000
DeedBook 2385, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1963