Skip to content

14 Forrest Edge DriveTitusville, NJ 08560

Built 1963

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Apr 1, 2022

Property Information

Block99.01
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,704
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
54%
Improvement Value:$249,600
46%
Total Assessment$544,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,193+3.3%
2024$16,643+7.1%
2023$15,540+2.5%
2022$15,164-11.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft2,704DeedBook 6481, Page 872Recorded4/11/2022

Property Sale

Sale
$487,000
Sq Ft2,704DeedBook 6407, Page 354Recorded6/30/2020

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 2492, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1963