Skip to content

16 Forrest Edge DriveTitusville, NJ 08560

Built 1965

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Oct 11, 2019

Property Information

Block99.01
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,674
Acreage1.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,400
47%
Improvement Value:$259,500
53%
Total Assessment$489,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,466+3.3%
2024$14,971+2.7%
2023$14,573+2.5%
2022$14,221+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$499,000
Sq Ft2,674DeedBook 6385, Page 1347Recorded10/29/2019

Property Sale

SaleMulti
$292,000
DeedBook 3195, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1965