Skip to content

8 River Knoll DrTitusville, NJ 08560

Built 1964

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 15, 2000

Property Information

Block99.02
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,934
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,000
52%
Improvement Value:$203,500
48%
Total Assessment$424,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,401+3.3%
2024$12,973+3.6%
2023$12,527+2.5%
2022$12,224+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 3887, Page 144

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 2415, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1964