Skip to content

10 Forrest Hill RdTitusville, NJ 08560

Built 1965

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 30, 1999

Property Information

Block99.03
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class18
Description2SB 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,320
Acreage1.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
44%
Improvement Value:$322,200
56%
Total Assessment$572,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,064+3.3%
2024$17,486+2.6%
2023$17,045+3.9%
2022$16,403+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 3600, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1965