Skip to content

7 Forrest Central DrTitusville, NJ 08560

Built 1964

Last Sale Price
$503,000
Last Sale Date
Dec 28, 2021

Property Information

Block99.05
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,280
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,000
45%
Improvement Value:$283,600
55%
Total Assessment$514,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,246+3.3%
2024$15,726+2.9%
2023$15,283+2.5%
2022$14,913+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$503,000
Sq Ft3,280DeedBook 6471, Page 76Recorded1/13/2022

Property Built

Built

Year Built: 1964