Skip to content

4 Forrest Blend DriveTitusville, NJ 08560

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jun 4, 2025

Property Information

Block99.05
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,344
Acreage0.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,500
49%
Improvement Value:$229,600
51%
Total Assessment$450,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,210+3.3%
2024$13,755+3.3%
2023$13,310+2.5%
2022$12,988+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft2,344DeedBook 6594, Page 173Recorded6/16/2025

Property Sale

SaleMulti
$268,000
DeedBook 2397, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1963