Skip to content

11 Forrest Edge DriveTitusville, NJ 08560

Built 1963

Last Sale Price
$231,900
Last Sale Date
May 29, 1992

Property Information

Block99.05
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SB DG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,658
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
47%
Improvement Value:$270,200
53%
Total Assessment$505,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,949+3.3%
2024$15,439+3.0%
2023$14,995+2.5%
2022$14,632+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$231,900
DeedBook 2606, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1963