Skip to content

34 Maddock RdTitusville, NJ 08560

Built 1950

Last Sale Price
$387,500
Last Sale Date
Dec 29, 2019

Property Information

Block99.06
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,766
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,300
53%
Improvement Value:$196,000
47%
Total Assessment$419,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,237+3.3%
2024$12,814+3.4%
2023$12,389-13.5%
2022$14,322-11.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$387,500
Sq Ft3,766DeedBook 6394, Page 378Recorded1/22/2020

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 2702, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1950