Skip to content

27 Forrest Blend DriveTitusville, NJ 08560

Built 1965

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 14, 2010

Property Information

Block99.06
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,408
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,100
39%
Improvement Value:$313,100
61%
Total Assessment$514,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,233+3.3%
2024$15,714+2.5%
2023$15,335+2.5%
2022$14,964+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 6064, Page 763

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 2577, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1965