Skip to content

7 Forrest Blend DriveTitusville, NJ 08560

Built 1966

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Mar 9, 1990

Property Information

Block99.06
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,345
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,000
45%
Improvement Value:$262,700
55%
Total Assessment$478,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,113+3.3%
2024$14,629+3.1%
2023$14,185+2.5%
2022$13,841+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$267,000
DeedBook 2521, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1966