Skip to content

124 North Star AveHopewell, NJ 08525

Built 1958

Last Sale Price
$566,000
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block9
Lot6.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,082
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,000
56%
Improvement Value:$209,900
44%
Total Assessment$478,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,119+3.3%
2024$14,635+2.0%
2023$14,350+2.5%
2022$14,003+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$566,000
Sq Ft2,082DeedBook 6451, Page 1520Recorded8/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1958