Skip to content

1865&1891 Brunswick AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Sep 11, 2008

Property Information

Block1001
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningNC-2
Sq Footage6,732
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,000
42%
Improvement Value:$382,400
58%
Total Assessment$661,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,490+2.0%
2024$20,080+3.2%
2023$19,465+1.4%
2022$19,194+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000
DeedBook 5926, Page 159

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 2542, Page 585

Property Built

Built

Year Built: 1975