Skip to content

1781 Brunswick AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1935
Commercial

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 23, 2003

Property Information

Block1001
Lot17.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
DescriptionMCGUINNS
Dwellings1
ZoningNC2
Sq Footage2,984
Acreage1.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,300
56%
Improvement Value:$207,000
44%
Total Assessment$466,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,446+2.0%
2024$14,157+3.2%
2023$13,723+1.4%
2022$13,532+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 4700, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1935