Skip to content

44 Carr AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2023

Property Information

Block1002
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,376
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,300
31%
Improvement Value:$147,500
69%
Total Assessment$214,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,655+15.2%
2024$5,774+3.2%
2023$5,598+1.4%
2022$5,520+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1931