Skip to content

117 Slack Ave #101Lawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$119,200
Last Sale Date
Feb 7, 2022

Property Information

Block1002
Lot9.01
QualifierC001
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class33
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,080
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
23%
Improvement Value:$50,100
77%
Total Assessment$65,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,017+2.1%
2024$1,976+10.8%
2023$1,783+1.4%
2022$1,759+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$119,200
Sq Ft1,080DeedBook 6476, Page 467Recorded2/24/2022

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 6139, Page 94

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4097, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 2000