Skip to content

117 Slack Ave #104Lawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$71,000
Last Sale Date
Dec 20, 2017

Property Information

Block1002
Lot9.01
QualifierC004
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class33
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage886
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
28%
Improvement Value:$38,700
72%
Total Assessment$53,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,664+2.1%
2024$1,630+3.2%
2023$1,580+1.4%
2022$1,558+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$71,000

From:

To:

Sq Ft886DeedBook 6312, Page 1280Recorded1/8/2018

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft886DeedBook 6291, Page 998Recorded7/6/2017

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4770, Page 73

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 4211, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 2000