Skip to content

26 Carr AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1900

Last Sale Date
Sep 25, 2024

Property Information

Block1005
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,457
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
40%
Improvement Value:$88,500
60%
Total Assessment$148,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,351+2.2%
2024$4,258+3.4%
2023$4,120+1.5%
2022$4,059+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900