Skip to content

38 Myrtle StLawrence Township, NJ 08648

Built 1945

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 12, 2025

Property Information

Block102
Lot61.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,008
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
31%
Improvement Value:$111,300
69%
Total Assessment$161,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,003+2.0%
2024$4,903+3.2%
2023$4,753+1.4%
2022$4,687+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,008DeedBook 6597, Page 97Recorded7/14/2025

Property Sale

SaleMulti
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 6414, Page 23Recorded9/15/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4701, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1945