Skip to content

59 Vermont StLawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2018

Property Information

Block103
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class27
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,787
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
29%
Improvement Value:$113,800
71%
Total Assessment$161,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,997+2.0%
2024$4,897+3.2%
2023$4,747+1.4%
2022$4,681+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,787DeedBook 6287, Page 1725Recorded6/6/2017

Property Sale

Sale
$91,250
DeedBook 2633, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1930