Skip to content

943 Lanning AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jan 27, 1998

Property Information

Block105
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1.5SS
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,784
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
26%
Improvement Value:$144,300
74%
Total Assessment$196,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,075+2.0%
2024$5,954+3.2%
2023$5,771+1.4%
2022$5,691+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3336, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1950