Skip to content

1301 Brunswick AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1900

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Jun 30, 2006

Property Information

Block106
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class27
Description2SS
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage1,925
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
30%
Improvement Value:$100,600
70%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,424+2.0%
2024$4,335+3.2%
2023$4,203+1.4%
2022$4,144+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 5484, Page 63

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3187, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1900