Skip to content

717 Trumbull AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1928

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Aug 27, 1986

Property Information

Block1101
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,096
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,300
39%
Improvement Value:$84,300
61%
Total Assessment$138,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,294+2.0%
2024$4,208+3.2%
2023$4,079+1.4%
2022$4,022+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2355, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1928