Skip to content

1806 Brunswick Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1925

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 18, 2002

Property Information

Block1101
Lot62
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage1,738
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
29%
Improvement Value:$123,900
71%
Total Assessment$175,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,443+2.0%
2024$5,334+3.2%
2023$5,171+1.4%
2022$5,099+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4432, Page 248

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 2947, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1925