Skip to content

2850 Brunswick Pike-2a

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 3, 2018

Property Information

Block1203
Lot3
QualifierC021
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1204

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE-
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage2.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
13%
Improvement Value:$323,100
87%
Total Assessment$372,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,534+2.0%
2024$11,303+3.2%
2023$10,957+1.4%
2022$10,804+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 6344, Page 272Recorded10/10/2018

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 6020, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1980