Skip to content

1069 Lawrence RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block1301
Lot3.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,607
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
33%
Improvement Value:$192,700
67%
Total Assessment$286,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,876+2.0%
2024$8,698+3.2%
2023$8,432+0.0%
2022$8,432
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$237,500
Sq Ft2,607DeedBook 6437, Page 1652Recorded4/20/2021

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3901, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1960